Túl vagyunk az éves kötelező veszettségi oltáson, mármint leginkább nem én, hanem a kutyám. Én csak annyiban, hogy ezt is kicsengettem a zsebemből, Kicsi pedig reméljük egy évig újfent nem lát állatorvost. Velem tehát nem árt még vigyázni, nincs oltásom, és harapok! Az idei év egyébként abban volt különleges, hogy kötelezővé tették a kutyachip beültetését, és most azt is megkapta.
A veszettségi oltást valamelyest már fölöslegesnek tartom, hiszen gyakorlatilag már megszűnt ez a betegség, sőt a rókákat is agyba-főbe vakcinázzák. Mégsem árt az óvatosság, jó ha van ellene védekezés. Ezt a chipes dolgot viszont nagyon tudom díjazni, ez egy nagyon jó ötlet, az állatvédelem igen hasznos találmánya! Teljesen egyedi azonosítóval látják el a kutyusokat, így ha véletlenül elkóborol, sokkal nagyobb esélye van, hogy visszakerül hozzánk, mint régen. A chip egy rizsszem nagyságú kis kapszula, amit egy pillanat alatt bejuttattak a kutyám bőre alá, ő szinte észre sem vette. Ügyesen, jól viselte. Állítólag pici fájdalommal jár, Kicsin szerencsére ezt nem lehetett észrevenni.
A chip beültetésével kevesebb állat kerül talán be a menhelyekre, a gyepmesteri telepekre, és csökkenhet az állatok altatásának száma is, az örökös helyhiány megszűnésével. A chippel rendelkező állatokat ugyanis megtalálásukkor a megtaláló -pontosabban az állatorvos-, aki a chiphez tartozó adatokat leolvassa, nem a menhelyet fogja felkeresni a kutya elhelyezése miatt, hanem a kutya eredeti gazdáját. A chipekkel továbbá az is kizárható, hogy a kutya megtalálója az eredeti gazdi jelentkezésének hiányában, új gazdihoz adja a kutyát. Figyelem, mindez csak a chip beültetést követő regisztrációval együtt lehetséges! Felírták minden adatunkat, ezt pedig egy közös adatbázisba felvezetik. Enélkül a chip gyakorlatilag céltalan. Érdemes tehát ellenőrizni, hogy a regisztráció ténylegesen megtörtént-e, ezt néhány napon belül a www.petvetdata.hu webcímen mindenki megteheti. Ezt a Magyar Állatorvosi Kamara működteti, és ha a kutyusunk regisztrálva van, akkor a 15 számjegyből álló chipszámot beírva, kiírja annak adatait. Ellenkező esetben jelezni kell a beültetést végző állatorvosnál, hogy végezze el a regisztrációt, mert a kutya elvesztése esetén hiába látja az állatorvos, hogy a kutyának van azonosítója, a gazdit és annak adatait nem fogja megtalálni.
Ez egy jó kedvezményezés, ne sajnáljuk elvégeztetni! Idén még ingyenes, de jövőre sem lesz megfizethetetlen az ára, gyakorlatilag 1600 ft-ból kijön az egész procedúra, ennyit pedig megér egy kis állatvédelem!
5 megjegyzés:
Hasznos dolog bizony! Némely embereket sem ártana chippelni, csak őket ellenkező okból, nehogy visszakerüljenek!
Ingyenes? Tavaly utána érdeklődtem. Akkor még 10.000,- volt. Lavinának ugyan még nincs, mert az állatorvosunknál nem volt rá lehetőség. Szerintem is jó, hogy kötelezővé tették.
Köszönöm az infót!!
Nincs mit, bár nem biztos, hogy mindenhol ingyenes a beültetés. Ha a település csatlakozott a programhoz, akkor igen! Az ára azonban biztosan leesett a tavalyihoz képest.
A gazdátlan kutyák nem kapnak chipet így azok száma sajna nem csökken.
Gratulálok a Boghoz. Szoktam bele olvasgatni. Az állatorvosi kamarás elérhetőségért külön köszönet.
Sajnálatos, hogy a gazdátlan menhelyes kutyák kimaradnak a lehetőségből. Szerintem is ez hiba. Idővel mégis csökkenhet a számuk, hiszen ha az elkóborolt kutyusok gazdái fellelhetők lesznek, nem kerülnek menhelyre. Köszönöm!
Megjegyzés küldése