"A multikulturális oktatás egyszerre elképzelés, reform-mozgalom és folyamat."
"Mint elképzelés, a multikulturális oktatás egyenlő lehetőségeket kíván biztosítani minden tanuló, köztük a különböző faji, etnikai, és társadalmi csoportból származó tanulók számára is. A multikulturális oktatás mindenki számára próbál egyenlő esélyeket teremteni, azáltal, hogy átváltoztatja a teljes iskolai környezetet úgy, hogy az tükrözze a társadalom és iskolai osztály eltérő kultúráit és csoportjait. A multikulturális oktatás folyamat, mert a céljai olyan ideálok, amelyek elérésére tanároknak és iskolavezetőknek állandóan törekedniük kellene." (Banks, J.A.)
A napokban érdekes továbbképzésen vettem részt. Megmondom az őszintét, nem sok kedvem fűződött eleinte a dologhoz, a téma kissé száraznak, unalmasnak tűnt. Multikulturális tartalmak, és interkulturális nevelés. Na bumm! Első hallásra ki az akit csábít a téma? Biztosan nem egy testnevelőt, de elárulom, előítéletesek vagyunk! Nagyon érdekes volt, örülök, hogy részt vehettem a kurzuson!
A multikulturális kifejezés nemzeti sokszínűséget jelent, míg a multikulturalizmus olyan ideológia, mely támogatja a kulturális és a nemzeti sokszínűséget, valamint elismeri az etnikai kisebbségiségeket. A politikában a kulturális pluralizmus támogatása a társadalomban, a különböző kultúrák békés egymás mellett élésének segítése, a kultúrák, nemzetiségek közötti problémákra való megoldás nyújtása.
Az interkulturális nevelés, magától értetődően kapcsolódva a globális neveléshez, azt vizsgálja, milyen kölcsönhatások jönnek létre más kultúrákkal, társadalmakkal, társadalmi csoportokkal. A világ minden társadalmára egyre növekvő mértékben jellemző több kultúra egyidejű jelenléte: a kulturális sokszínűség, ami a kisebbségek jogainak elismerését és tiszteletét fokozottan teszi szükségessé. A konfliktusok gyakran vezethetők vissza a megértés hiányára, az egyazon társadalomban egymás mellett élő különböző népek vagy eltérő életvitel között. A konfliktusok Észak-Írországban, a volt Jugoszláviában, a Kaukázus egyes területein elszomorítóan példázzák a más kultúrák tiszteletének, az együttélés képességének hiányát. Az interkulturális képzés hatékony eszköz a napjainkban egyre inkább elterjedő fajgyűlölet, a faji megkülönböztetés, vagy egyéb társadalmi, genetikai okból kifolyó kirekesztés jelenségének megközelítésére.
Előadónk személyisége volt az, ami igazán érdekessé tette a tanfolyamot. Nem száraz anyagot kaptunk, hanem gyakorlati oldalról megközelítve, rengeteg feladaton keresztül vitattuk meg a helyzetet. Egyetlen pillanatra sem unatkoztam, nem kalandozott el a figyelmem, élveztem a teljes képzést. A végét öt oldalas dolgozattal zártuk, ez volt a legunalmasabb az egészben. Előtte folyamatosan röpültek az órák. Nem mondom, hogy változott bármi is a szemléletmódomban mindezeknek köszönhetően, mert én eddig is így gondolkodtam. Jó volt azonban más kollégákkal együtt beleásni magunkat mélyebben egy ilyen érzékeny témába, és biztosan sok hasznosítható információkhoz jutottam.

Én is voltam előző tanév végén ezen a tanfolyamon...érdekes is volt, de mivel olyan suliban tanítok, ahol sokféle gyerek van minden tekintetben, nem hatott meg annyira. A gond legfőképp az volt, hogy ez volt a 6. tanfolyamom 2 hónap alatt...
VálaszTörlésZsofichen
:) Igen, a tavalyi év nekem is több tanfolyamból állt...
VálaszTörlésEgyébként engem sem a téma érdekessége fogott meg elsősorban, hanem ahogyan azt az előadónk prezentálta. Nagyon ügyes volt!